Zalety i wady instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne, przetwarzające światło słoneczne na prąd, stają się coraz bardziej popularne w całej Polsce. Liczne kampanie społeczne oraz zmiany w prawie wspierające zarówno producentów jak i konsumentów zachęcają kolejne osoby do inwestowania w domową elektrownię. Podejmując decyzję o instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać zarówno o jej zaletach, jak i wadach.
Zalety instalacji fotowoltaicznych
-
Ekologiczne źródło energii elektrycznej
To jedna z najbardziej znanych zalet fotowoltaiki. Prawidłowo funkcjonująca instalacja nie wydziela do atmosfery CO2 ani innych szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji, do swojego działania nie potrzebuje także wody. Dodatkowo zużyte panele można poddać recyklingowi. To sprawia, że jest to wyjątkowo mało szkodliwy dla środowiska sposób pozyskiwania energii elektrycznej.
-
Dofinansowanie i ulga podatkowa
Rząd wspiera zakładanie domowych elektrowni, dlatego możliwe jest uzyskanie dotacji, a także nisko oprocentowanej pożyczki na zakup i montaż fotowoltaiki. Ulga termomodernizacyjna pozwala na odpisanie od podatku paneli fotowoltaicznych, zwrot wynosi nawet do 16 860 złotych.
-
Niezależność od podwyżek cen prądu i darmowa, nieograniczona energia
Energia słoneczna jest ogólnodostępna dla wszystkich i darmowa, należy także do źródeł odnawialnych, a więc nigdy się nie skończy. Dzięki temu użytkownicy instalacji fotowoltaicznych są niezależni od podwyżek cen prądu na następne 40 lat co daje duże oszczędności. Na tle innych odnawialnych źródeł energii jest najpopularniejsza. Pod koniec 2023 r. instalacje fotowoltaiczne wyprodukowały ponad połowę energii, 58,55% wytworzonej przez wszystkich OZE.
Stan mocy elektrycznej dla OZE w listopadzie 2023 r.
źródło: https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/
-
Nadwyżki prądu można wykorzystać w innym okresie
Panele wytwarzają prąd przez cały rok, ale nie w takiej samej ilości. Nadwyżki prądu można przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej i odebrać je kiedy będzie taka potrzeba.
-
Wyższa wartość nieruchomości bez nakładu pracy
Instalacja paneli fotowoltaicznych znacznie podnosi wartość nieruchomości, dzięki czemu inwestycja całkowicie się zwraca. Co więcej, nasza domowa elektrownia nie wymaga od nas praktycznie żadnego nakładu pracy na co dzień, ponieważ jest bezobsługowa.
-
Szybki montaż i rozwiązanie na lata
Montaż instalacji fotowoltaicznej trwa jedynie 2-3 dni, a dobrej jakości panele będą działać nawet przez kolejne 40 lat, są one także odporne na różne anomalie pogodowe, takie jak wiatr, grad czy nawet zalegający śnieg. Należy także pamiętać, że panele można zamontować nie tylko na dachu domu, ale także na gruncie i budynkach takich jak garaż czy obiekty gospodarcze.
Zobacz film przedstawiający jak dokładnie wygląda montaż paneli fotowoltaicznych:
Wady instalacji fotowoltaicznych
-
Cena instalacji fotowoltaicznej
Najczęściej wymienianą wadą fotowoltaiki jest jej cena. Na szczęście z roku na rok jest ona coraz niższa, a należy także pamiętać o dofinansowaniu i uldze podatkowej.
-
Regularna konserwacja paneli
Instalacja fotowoltaiczna nie jest zupełnie bezobsługowa. Polskie warunki klimatyczne sprawiają, że w celu optymalnego działania, zalecane jest czyszczenie paneli przynajmniej raz w roku.
-
Panele tylko dla właścicieli domów w dobrze oświetlonych miejscach
Fotowoltaika zakładana na wynajmowanym budynku jest nieopłacalna, a często nawet niemożliwa, ze względu na brak zgody właścicieli. Należy także pamiętać, że panele nie będą odpowiednio wydajnie pracować w zacienionych miejscach i dachach od północnej strony.
-
Wahania w wydajności produkcji
Pochmurna pogoda i okres zimy sprawiają, że produkcja energii jest mniejsza, a w nocy spada do zera.
Zalet fotowoltaiki jest zdecydowanie więcej niż jej wad. Wysokiej jakości panele pozwalają na szybki zwrot zainwestowanych pięniędzy i duże oszczędności w przyszłości. Słońce to ekologiczne i darmowe źródło energii odnawialnej, które uniezależnia nas od zewnętrznych dostaw prądu i podwyżek cen. Odpowiednio dobrane miejsce instalacji paneli pozwoli uniknąć ryzyka zacienienia, a nadwyżki z miesięcy letnich pozwolą na zrekompensowanie zimowej zmniejszonej produkcji.