Pompa ciepła i fotowoltaika – zalety połączenia systemów
W ostatnim czasie zauważalne staje się zwiększone zainteresowanie nowoczesnym budownictwem umożliwiającym osiągnięcie jak największej samodzielności energetycznej. Coraz większa grupa inwestorów zaczyna dostrzegać korzyści płynące z odnawialnych źródeł energii i instalacji, taki jak fotowoltaika, czy pompa ciepła. Bardzo popularne staje się również połączenie tych dwóch systemów, które ma skutkować obniżeniem kosztów działania pompy praktycznie do 0 zł. Jednak, czy faktycznie takie działanie jest opłacalne? Poznaj zalety połączenia pompy ciepła i fotowoltaiki.
Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki - jak to działa?
Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystującym energię nagromadzoną w ziemi, wodzie oraz powietrzu do ogrzania lub chłodzenia wnętrza, jego wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. By instalacja zadziałała niezbędne jest jej zasilenie energią elektryczną, którą za darmo potrafią wytworzyć panele fotowoltaiczne. Oznacza to, że połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest nie tylko ekologicznym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem. Warto przy tym dodać, że pompa ciepła jest w stanie wygenerować aż 3-5 kWh ciepła z jednej kWh pobranego prądu. Aby tak się jednak stało warto postawić na sprawdzone urządzenie, takie jak pompy ciepła APP Energy Lublin, które gwarantują najwyższą jakość i idealne dopasowanie do potrzeb domowników.
Zalety połączenia pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej
Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki to doskonały pomysł, który pozwala zniwelować większość problemów występujących w przypadku, gdy technologie te występują samodzielnie. Mowa tu o następujących problemach:
-
Zbyt niska autokonsumpcja w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych. Jak dobrze wiadomo, instalacje fotowoltaiczne przekształcają energię z promieni słonecznych w prąd. W przypadku, gdy słońce świeci intensywnie, a ilość wyprodukowanego prądu jest naprawdę duża może okazać się, że nie jesteśmy w stanie jej na bieżąco wykorzystywać. W takim przypadku nadwyżka jest sprzedawana do operatora, co nie jest już tak korzystne, jak całościowe wykorzystanie produkcji. Posiadając pompę ciepła jesteśmy w stanie całkowicie zniwelować ten problem programując grzanie ciepłej wody właśnie w tych najbardziej słonecznych godzinach. Pozwoli to zwiększyć autokonsumpcję z 20 do nawet 40%. Dodatkowo zasobnik z wodą staje się wtedy swego rodzaju magazynem ciepła, który pozwala nieco dogrzać wnętrze.
-
Wysokie rachunki za zużycie prądu przy posiadaniu jedynie pompy ciepła. Obecne ceny prądu potrafią przyprawić o zawrót głowy, szczególnie gdy postanowimy za jego pomocą ogrzewać dom i wodę użytkową. Panele fotowoltaiczne produkujące darmowy prąd całkowicie likwidują ten problem.
-
Zbyt wysokie koszty instalacji. Decydując się na jednoczesny montaż paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła możemy liczyć na znacznie większą dotację, niż w przypadku osobnego montażu każdego z tych systemów. Więcej na temat zalet takiego połączenia przeczytasz na stronie https://appenergy.pl/pompa-ciepla-i-instalacja-fotowoltaiczna-zgrany-eko-duet-dla-twojego-domu/, gdzie znajdziesz również porady, w jaki sposób dopasować do siebie te dwa systemy.
Podsumowując, podjęcie decyzji o zakupie obu systemów to w obecnych czasach prawdziwy „strzał w dziesiątkę”. Nieustannie rosnące ceny prądu, problemy z dostępem do tradycyjnego opału oraz zła jakość powietrza w całym kraju powinny utwierdzić Cię w przekonaniu, że duet fotowoltaika i pompa ciepła to oszczędność oraz dbałość o zdrowie domowników, które warto rozważyć.