Fotowoltaika – jak zacząć? Wszystko, co musisz wiedzieć
W ostatnim czasie na terenie Polski duży wzrost popularności zaliczyły instalacje fotowoltaiczne. Badania pokazują, że trend na tego typu instalacje będzie się utrzymywał i nic w tym dziwnego skoro może to być bardzo dobre rozwiązanie przyczyniające się do obniżenia rachunków za energię elektryczną. Dodatkowo fotowoltaika jest przyjazna ala środowiska, a liczne programy dofinansowujące wspomagają osoby, chcące zainwestować w takie rozwiązanie. W tym artykule postaramy się przedstawić wszystkie najważniejsze informacje, które warto, jest wiedzieć na temat fotowoltaiki.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, działając na bazie docierających do ich powierzchni promieni słonecznych. Zainstalowanie takich paneli w obrębie gospodarstwa domowego może poskutkować wyprodukowaniem dostatecznej ilości energii do zasilenia całego domu. Oczywiście największa produkcja odbywa się w słoneczne dni, których w Polsce nie jest, aż tak dużo jak w innych rejonach świata. Nie oznacza to jednak, że takie instalacje są nieopłacalne. Same panele działają na podstawie zjawiska fotowoltaicznego, które zostało zaobserwowane już w XIX wieku.
Jeśli zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych w swoim domu, zajrzyj na stronę firmy Fotowoltaika Lublin APP Energy sp. z o.o. która ma swoją siedzibę na ul. Willowej 42a, 20-819 Lublin (Tel. 693 345 471) i ich przykładowe realizacje.
Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne wykonywane są z krzemu. Dzięki zastosowaniu tego materiału możliwe jest wytwarzanie odpowiedniej ilości energii. Dzisiejsi producenci ulepszają cały czas swoje urządzenia poprzez dodawanie do ich budowy innych przydatnych pierwiastków. Dostępne na rynku panele mogą się jednak różnić od siebie sposobem produkcji energii. Dostępne są bowiem panele cienkowarstwowe oraz grubowarstwowe. Panele grubowarstwowe można podzielić również na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Polikrystaliczne panele są tańsze, jednak skutkuje to tym, że produkują one mniej energii. Panele monokrystaliczne wykonane są z jednego kryształu krzemu, co skutkuje dużą wydajnością.
Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne są rzadziej stosowanie, jednak producenci cały czas je ulepszają. Ze względu na swoją budowę są znacznie cieńsze i bardziej elastyczne od paneli grubowarstwowych. Z tego właśnie powodu często wykorzystuje się je jako elementy budowlane. Możemy je obecnie podzielić na panele należące do II oraz III generacji. Trzeba jednak podkreślić, że panele III generacji są raczej w fazie testowej i stosuje się je niezwykle rzadko.
Czy opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne?
Przed zdecydowaniem się na budowę instalacji fotowoltaicznej, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to się w ogóle opłaca. W obecnym czasie fotowoltaika jest mocno dofinansowywana z różnych programów, co znacząco odciąża koszty. To, jaką ilość słońca mamy w naszym kraju w zupełności wystarcza, aby produkować energię, która zaspokoi potrzeby domu mieszkalnego. Dodatkowo panele posiadają zazwyczaj bardzo długą gwarancję na wypadek jakichkolwiek usterek. Wszystko to razem sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę staje się naprawdę opłacalna. Pod wskazanym adresem, znajdziesz przykładowe instalacje fotowoltaiczne w Lublinie, zrealizowane przez App Enenrgy. Poznasz specyfikę każdego z modułów fotowoltaicznych i zobaczysz projekty z ich użyciem. Przekonaj się sam jak korzystna jest inwestycja fotowoltaiczna dla tych, którym zależy na wykorzystywaniu energii zielonej.