Przejdź do głównej treści

Artykuły z branży fotowoltaicznej

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?

Aby instalacja fotowoltaiczna działała wydajnie i zapewniała oczekiwane oszczędności, musi zostać właściwie dobrana. Wiele osób planujących montaż fotowoltaiki zastanawia się, ile paneli powinno znaleźć się na dachu i jaka ich liczba jest wystarczająca, by wytworzyć 1 kW prądu. Sprawdź, od czego to zależy.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na wytworzenie 1 kW?

Ile paneli wytworzy 1 kW energii elektrycznej?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od tego, jaką moc ma pojedynczy panel fotowoltaiczny. Jeden taki element zapewnia zwykle od 290 do 450 W. Im lepszy i nowocześniejszy model, tym ta wartość jest wyższa. Z tego wynika, że do uzyskania 1 kW energii elektrycznej są potrzebne około 2-3 panele. Wynika to z poniższego wzoru:

400 W (przykładowa moc panelu) / 1 kW, czyli 1000 W (oczekiwana moc) = 2,5 panelu fotowoltaicznego.

Pamiętaj jednak, że potrzebna liczba paneli zawsze zależy od ich rzeczywistej mocy i sprawności. Parametry podawane przez producentów dotyczą warunków testowych, które w rzeczywistości występują stosunkowo rzadko. Dlatego rozmiar i parametry instalacji fotowoltaicznej zawsze należy skonsultować ze specjalistą. 

Od czego zależy wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Efektywność działania paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od ich mocy, ale nie tylko. Znaczenie mają również inne czynniki, takie jak:

  • lokalizacja nieruchomości względem kierunków świata,
  • kąt nachylenia dachu,
  • temperatura otoczenia, 
  • czas użytkowania paneli, 
  • stopień ich zanieczyszczenia, np. przez opadające liście.

Zmiennych jest sporo, dlatego podczas doboru instalacji PV nie można brać pod uwagę wyłącznie mocy.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzebuje Twój dom?

Ile kosztuje wyprodukowanie 1 kW energii przez instalację?

Tutaj również liczy się wiele różnych parametrów. Każda nieruchomość jest nieco inna, dlatego zawsze należy indywidualnie obliczać rzeczywistą cenę pozyskiwania energii elektrycznej.  Na koszt użytkowania instalacji wpływ mają następujące czynniki:

  • klasa paneli fotowoltaicznych,
  • sposób i miejsce rozmieszczenia paneli (strony świata, kąt nachylenia dachu),
  • materiał, z którego zostały wykonane panele,
  • region, w którym znajduje się nieruchomość.

Nie można zatem podać jednej wartości, która obowiązywałaby w każdym przypadku. 

Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki i interesują Cię szczegółowe wyliczenia, skontaktuj się z wykonawcą, który przygotuje kosztorys uwzględniający indywidualne parametry dla Twojego domu. Montaż paneli przewiduje długotrwały zwrot z inwestycji, ale niewątpliwie jest bardzo opłacalny, jeśli zostanie prawidłowo wykonany.