Skip to main content

Artykuły z branży fotowoltaicznej

Co to jest fotowoltaika i czy jest opłacalna?

Współcześnie fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych – również w Polsce. Coraz większa liczba osób dostrzega korzyści, jakie niesie jej zastosowanie, a moduły fotowoltaiczne często pojawiają się na dachach domów, bloków, a także innych budynków gospodarczych. Z dnia na dzień instalacja fotowoltaiczna staje się bardziej przystosowana do potrzeb i możliwości gospodarstw domowych, przez co zyskuje coraz większą liczbę sympatyków.

Czym jest fotowoltaika?

Działanie paneli fotowoltaicznych opiera się na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną. Cały zestaw fotowoltaiczny zostaje przyłączony do energii elektrycznej gospodarstwa domowego, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się niższymi kosztami prądu. W zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej, wytworzony przez panele prąd można magazynować, sprzedawać lub wykorzystywać na bieżąco.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku podstawowych elementów, dzięki którym wytworzony prąd może z powodzeniem zasilać całe budynki. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych. To w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Niezbędnym elementem jest licznik dwukierunkowy, którego zadaniem jest dokładne mierzenie przepływu prądu. Przekształcenie prądu wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne, jest możliwe dzięki falownikowi, który przetwarza energię na taką, która jest wykorzystywana na co dzień w domach.

W jaki sposób działa fotowoltaika?

Zasada działania systemu fotowoltaicznego zakłada, że każda minimalna jednostka światła, pada na panel fotowoltaiczny, wykonany z krzemu. W ten sposób jednostki światła są pochłaniane przez panele, a tym samym zmuszone do ruchu. Dzięki temu wytwarza się energia elektryczna. Specjalistyczny system połączeń zapewnia możliwość połączenia procesu produkcji energii elektrycznej w panelach z obiegiem elektronów, który odbywa się w sieci elektrycznej.

W celu zapewnienia jak najlepszego funkcjonowania fotowoltaiki, panele montuje się na dachu lub gruncie. Kieruje się je w kierunku południowym, pod kątem w granicach 30-60°. Przed montażem instalacji należy dokładnie przeanalizować wybrany teren i przemyśleć wszystkie możliwości uniknięcia zacienienia, które utrudni pracę paneli.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

System fotowoltaiczny niesie ze sobą wiele zalet i korzyści dla jego użytkowników. Pozwala pozyskiwać bezpłatną energię elektryczną z całkowicie naturalnego źródła – słońca. Jest uznawany za jeden z najbardziej opłacalnych źródeł pozyskiwania energii, pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd nawet o kilkadziesiąt procent.

Nadwyżki wyprodukowanego prądu są magazynowane, dzięki czemu z powodzeniem można pobierać energię wtedy, kiedy jest ona potrzebna. To niezwykle opłacalne rozwiązanie. W lecie, kiedy słońca jest najwięcej, najczęściej produkowane są nadwyżki energii. Dzięki temu w zimie, kiedy energii słonecznej dostarczanej do paneli jest znacznie mniej, można skorzystać z nagromadzonych wcześniej nadwyżek.