Skip to main content

Artykuły z branży fotowoltaicznej

Co to jest carport? - Czyli wszystko na temat wiaty fotowoltaicznej

Odnawialne źródła energii stale zyskują na popularności w naszym kraju. W Polsce obecnie najpopularniejsze stały się instalacje fotowoltaiczne, które dzięki swojej opłacalności zagościły w wielu gospodarstwach domowych. Z ich pomocą można wyprodukować energię elektryczną, a co za tym idzie, obniżyć swoje rachunki za prąd. Na popularności zyskały również wiaty fotowoltaiczne, które pozwalają w kreatywny sposób efektywnie zagospodarować przestrzeń. Czym dokładnie jest carport i jakie są zalety tego rozwiązania?

Carport

Czym jest carport?

Carport fotowoltaiczny inaczej nazywany wiatą fotowoltaiczną, to nic innego jak rodzaj zadaszenia parkingowego na pojazdy. To, co przede wszystkim wyróżnia takie zadaszenie od innych, to fakt, że na dachu takiej wiaty montowane są panele fotowoltaiczne. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno wśród klientów komercyjnych jak i prywatnych właścicieli gospodarstw domowych. Dla osób posiadających samochody elektryczne taka wiata może zostać przeobrażona w domową stację do ładowania. Wpłynie to na obniżenie kosztów oraz zwiększy wygodę ładowania samochodów. Wiaty fotowoltaiczne są niezwykle wytrzymałe, dlatego mogą być również budowane na terenach gospodarstw rolnych.

Zalety wiaty fotowoltaicznej

Podstawową zaletą carportu jest jego konstrukcja. Pozwala ona bowiem na szybki demontaż i daje szanse na rozbudowanie wiaty o nowe stanowiska parkingowe dla samochodów. Najczęściej wiaty fotowoltaiczne posiadają dwa stanowiska parkingowe, jednak w zależności od naszych preferencji, mogą posiadać ich nawet kilkanaście. Dzięki temu mogą one z powodzeniem być stawiane na dużych parkingach. Takie wiaty mogą okazać się szczególnie przydatnym rozwiązaniem, gdy dach nie nadaje się do skutecznego montażu paneli fotowoltaicznych. Budując carport wykorzystujemy maksymalnie przestrzeń, zyskując ekologiczną energię. Budowa takiej wiaty kwalifikuje się również do programów dofinansowania, dzięki czemu jej budowa może okazać się naprawdę opłacalna.

Komu przyda się wiata fotowoltaiczna?

Wiaty fotowoltaiczne mogą mieć zagospodarowane wnętrze zgodnie z potrzebami użytkownika. Dowolnie możemy powiększać liczbę stanowisk, co szczególnie docenią właściciele dużych flot samochodów. Wiaty fotowoltaicze świetnie sprawdzają się także w przypadku prywatnych gospodarstwach domowych, produkując nawet do 7 kWp, co pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne domostwa. Rozwiązanie to jest widoczne również przed centrami handlowymi - wiaty chronią pojazdy klientów, a jednocześnie produkują energię dla centrum. Carport fotowoltaiczny jest więc rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się w domu jednorodzinnym, jaki i w dużym przedsiębiorstwie. Pozwala skutecznie ładować samochody elektryczne ekoligicznie pozyskaną energią i chroni pojazdy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. 

Źródło: https://appenergy.pl/carport-fotowoltaiczny-czyli-nowoczesna-wiata-samochodowa/